top of page

Чому Ігор Баленко поспішає забудувати Совські ставки


В ніч на 8 березня невідомі зруйнували п’ять дерев’яних пірсів та мостики через річку Совку на нижньому каскаді Совських ставків. Місцеві мешканці встановили їх минулого літа власними силами для рибалок та дітлахів, які годують качок на ставках. Але пірси з мостиками простояли лише півроку.

Мешканка мікрорайону «Монтажник» Вікторія С., яка першою виявила акт вандалізму, підозрює у ньому «друзів депутата Київради від ЄС Ігоря Баленка». Бо пов’язана з ним компанія «Господарник» вже багато років намагається забудувти ставки висотками.


Місцеві вже не вперше отримують «привіти» від людей забудовника. У 2018 році невідомі підпалили суху траву на ставках, після чого прихильники забудови знімали з дронів «екологічну катастрофу». Сюжет про цей підпал виходив на національному 24 каналі.


Тоді ж люди у камуфляжі з масовки забудовника прямо під час засідання земельної комісії міськради погрожували викинути з вікна автора цієї статті. У тому ж році прихильники забудови звозили на ставки побутове та будівельне сміття, який збіг, саме перед виїзним засіданням екологічної комісії.

Після цього було майже три роки тиші, Ігор Баленко знов переобрався депутатом Київради – від Європейської солідарності. І ось знов взявся за своє. Спочатку невідомі люди знищили пірси та містки на ставках, а днями люди з оточення Баленка попередили мене про брудну кампанію «чорного піару» проти найбільш помітних місцевих мешканців.


Чому ж забудовник Совських ставків знов активізувався?


Історія питання


У 2008 році ТОВ «Господарник» (ЄДРПОУ 30971302) бізнесмена та політика Ігоря Баленка отримало в оренду понад 19 гектарів землі на території нижнього каскаду Совських ставків у Голосіївському районі Києва.


Попри те, що у містобудівному кадастрі ця територія майже повністю вкрита водоймами, у договорі оренди це не було зазначено.


Умови оренди передбачали «облаштування рекреаційної зони у поєднанні із водоймищем з будівництвом розважально-торговельного комплексу». Договір підписали на 15 років, але він міг бути розірваний Київрадою достроково ще у 2011 році (див. пп. 11.5 и 8.4), оскільки орендар не розпочав будівництво впродовж трьох років. Проте Київрада досі не розірвала угоду, депутати не поспішають повертати землю громаді.


У 2018 році «Господарник» вийшов із новою ініціативою – побудувати на нижньому каскаді Совських ставків не розважальний центр, а цілий квартал з офісами та висотними житловими будинками. Інвестор проєкту ТОВ «Геос Девелопмент» оплатило розробку детального плану території. Завдяки активним протестам місцевих мешканців та втручанню прокуратури депутати той план забудови не підтримали.


Згодом народний депутат України Гео Лерос опублікував так звані «документи юриста Дениса Комарницького», колишнього очільника Блока Черновецького у міській раді.


Звідти ми дізналися багато цікавого про столичні забудови, зокрема, про партнерську (ще депутати їх називають «понятійну») угоду 2016 року між «Господарником» та «Геос Девелопмент». За цією угодою компанії планували збудувати на Совських ставках 180 тисяч кв.м нерухомості. 16% майнових прав отримала би компанія Баленка, а 84% дістались би інвестору проєкту «Геос Девелопмент».

При цьому компанії пов’язали себе взаємними фінансовими зобов’язаннями. І якщо одна з них відступить від плану забудови, то буде компенсувати партнеру всі витрати на реалізацію проєкту у подвійному розмірі.


У 2019 році столична прокуратура на численні прохання місцевих мешканців оскаржила у господарському суді договір оренди Совських ставків компанією «Господарник».


Суд першої інстанції у повному обсязі задовольнив позов прокуратури. Суд зобов’язав «Господарник» повернути земельну ділянку місту. Але вже у 2020 році перемогу в апеляції отримав «Господарник», і зараз ця справа розглядається у касації.

Хто стоїть за забудовою


Кінцевим власником «Господарника» в реєстрах зазначений Данііл Данилов, пасинок депутата Київради Ігоря Баленка. Водночас немає сумнівів, що ідею забудови просуває сам Баленко. Про це він сам прямо говорив під час дискусії у новій соцмережі ClubHouse 6 березня 2021 року за участі десятків свідків.


Баленко – один з найбагатших депутатів Київради. У його декларації за 2019 рік зазначені понад два десятки земельних ділянок у Києві, Київській та Житомирській областях, нерухомість, майнові права на нерухомість, цінні меблі, елітні годинники, цінні папери та мільйони на банківських рахунках. У березні 2021 року український Forbes включив його у список найбагатших рантьє країни із щорічним доходом від здачі в оренду нерухомості у 10 млн доларів США.


При цьому Ігор Баленко пройшов у Київраду від партії «Європейська солідарність», яка зібрала у цьому скликанні найбільшу фракцію.


Що стосується ТОВ «Геос Девелопмент», то одним зі співвласників цієї компанії за даними реєстрів є Михайло Голиця. У минулому він був заступником голови Київської міської державної адміністрації, а також очолював холдингову компанію “Київміськбуд”.


Чому поспішають забудувати


24 лютого депутати земельної комісії Київради несподівано та майже одноголосно підтримали місцеву ініціативу прихильників забудови Совських ставків, яку у 2018 році сумнівними методами зібрали прихильники Баленка. Чомусь про місцеві ініціативи проти забудови, зібрані у 2018 та 2021 роках, депутати забули.


2 березня екологічна комісія Київради також не стала підтримувати місцеву ініціативу проти забудови, яку мешканці зібрали у 2021 році. Під нею підписалися майже 3000 людей. Розгляд ініціативи проти забудови чомусь перетворився на презентацію планів забудовника, чітко проти висловилася лише депутатка від Слуги народу Євгенія Кулеба. Депутати створили робочу групу під час засідання та пообіцяли вислухати всі сторони…


А вже 6 березня під час вже згаданої вище дискусії у ClubHouse Ігор Баленко заявив, що незабаром представить новий план забудови Совських ставків, який вони переробили за новими будівельними нормами.


Таку активність прихильників забудови Совських ставків саме зараз можна пояснити співпадінням одразу кількох факторів.


По-перше, політичний цикл тільки розпочався. Баленку буде простіше зібрати голоси за скандальну забудову зараз, ніж перед черговими виборами, коли навіть найбільш прагматичні депутати Київради згадають про свою репутацію.


По-друге, в ТОВ «Господарник» вже у 2023 році завершується договір оренди землі під Совськими ставками. Депутатам Київради буде психологічно простіше підтримати проєкт рішення про непродовження договору оренди, ніж про дострокове розірвання. І тоді нічого не заважатиме Київраді передати ділянку на баланс «Зеленбуду» та облаштувати там ще один прекрасний парк.


По-третє, вже 24 березня Касаційний господарський суд Києва починає розгляд позову столічної прокуратури проти ТОВ «Господарник». І передбачити рішення суду, до якого прикута увага стількох людей, складно. В будь-якому разі, це ще один ризик для забудовника, який змушує його діяти більш активно.


Яка є альтернатива


Орендар земельної ділянка за 13 років «господарювання» майже не доглядав за ставками. Частина з них знищена, частина потребує очищення від мулу, за деревами ніхто не доглядав, а територією тягнеться аварійний каналізаційний колектор.


І хоча місцеві мешканці регулярно прибирають ставки та навіть побудували там саморобні містки та пірси (ті самі, які нещодавно знищили невідомі), на цивілізований міський парк ставки не схожі.

Для одних це аргумент за забудову. Для активних мешканців мікрорайонів Монтажник, Ширма, Совки, багатоповерхівок з проспекту Лобановського, з ЖК The Lakes – аргумент за відновлення ставків та розбудову рекреаційної зони для киян, де буде місце як для рибалок, так і для батьків з дітьми, для спортсменів та для власників собак. Лише від депутатів Київради залежить, що буде на місці нижнього каскаду Совських ставків.


Андрій Яніцький

Член ініціативної групи «За екопарк на Совських ставках», журналіст, ведучий телеканалу «Еспресо» директор Центру журналістики Київської школи економіки


Автор цього тексту готовий до спілкування із журналістами, активістами та депутатами Київради, які хочуть захистити Совські ставки від забудови та створити там прекрасний парк. Зв’язатися із автором можна по номеру 0506959537 (WhatsApp, Viber, Telegram) або у фейсбуці https://www.facebook.com/indrih

コメント


bottom of page